Zatímco řada nejvyšších soutěží, a to i v halách, už znovu běží. Návrat futsalistů do bojů o mistrovské body byl potvrzen až nyní. Na další zápasy se tak mohou těšit také v mělnickém Olympiku.

„Soutěž dostala výjimku od hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové,“ potvrdilo ve středu vedení soutěže na svých stránkách. Restart naplánovaný na leden je samozřejmě podmíněný dodržováním přísných hygienických opatření všech účastníků zápasů. Ty se odehrají bez diváků.

Hráči, rozhodčí a členové realizačních týmů se před každým utkáním musejí prokázat negativním testem na covid-19, starým maximálně 48 hodin. Od této povinnosti budou ušetřeni ti, kteří nemoc prokazatelně prodělali během uplynulých devadesáti dnů.

Všechny prvoligové kluby mohou nyní také zažádat o dotaci v rámci programu COVID – Sport 2. Každý klub může získat maximální dotaci ve výši 500.000 korun a první mančafty už procesem zdárně prošly. Ligové kluby již postupně dostávají do svých emailových schránek koncepty smluv s konkrétními částkami, které obdrží. Ve většině případů se jedná o maximální částku. Dá se tedy říct, že člen Výkonného výboru SFČR Daniel Kolman zajistil 1. FUTSAL lize zcela rekordní částku – téměř 6 milionů korun.

Jeho skvěle odvedené práci pro futsal si váží i prezidenti dalších ligových klubů. „To, co dokázal Dan Kolman, je bomba. Odvádí celkově pro ligu i futsal mimořádnou práci. Částka, kterou dostaneme, je skvělá. Vše připravil a s lidmi z NSA už bylo jednání jednoduché,“ vzkázal na adresu šéfa ligy prezident SK Olympik Mělník Pavel Šuba, který popsal celý proces: „Podle mustru jsme vyplnili žádost, účetní dodala nákladové doklady a vše jsme odeslali. Okamžitě jsme dostali zpětnou vazbu, co je dobře a co je špatně. Po obdržení návrhu smlouvy s námi hned lidé z NSA komunikovali, jakou formou ji podepíšeme. Celý proces byl jednoduchý i díky lidem okolo, kteří se své práci věnovali na sto procent.“

V Olympiku se první mužstvo v pondělí 7. prosince vrátilo k plnohodnotnému tréninku v hale po téměř dvouměsíční přestávce. Jeho vedení předběžně kalkulovalo s tím, že by se soutěž přerušená po pěti neúplných kolech mohla znovu rozeběhnout druhý týden v lednu.

Podle informací z vedení svazu přijdou některé z dohrávek na řadu hned od druhého dne nového roku. Termínovou listinu, která počítá s odehráním play-off do konce května, ale ještě musí posvětit výkonný výbor svazu. Dvanáctku celků každopádně čeká nahuštěný zápasový program. Běžně by na přelomu roku bylo odehráno o osm kol víc. „Bude to náročné, ale také zajímavé,“ těší se manažer Mělníka Pavel Šuba.

O poznání horší vyhlídky mají účastnici všech nižších soutěží, na něž se udělená výjimka nevztahuje a aktuální epidemilogická situace jim pořádání utkání nedále neumožňuje.

zdroj: Mělnický deník, futsal.fotbal.cz