Jakub Němec má i nadále plnou důvěru prezidenta Olympiku Pavla Šuby a zůstává šéfem lavičky i pro sezónu 2020/21. Jako hlavní trenér povede A-tým mělnického prvoligového klubu již třetí sezónu.

Hned v jeho premiérové sezóně (2018/19) na lavičce dokázal se svými svěřenci postoupit ze šestého místa do play-off, což byl pro středočeský klub největší úspěch v historii. Minulý ročník se mu úspěch zopakovat nepodařilo, ale i tak se svým týmem udržel na Mělníku 1. ligu pro další sezónu. Nyní je před ním a jeho hráči nová sezóna, ve které budou cíle opět nezměněny. Němec ale musí řešit nepříjemnosti v podobě odchodu několika klíčových postav jeho výběru a znovu chce do týmu začlenit pár nových juniorů, kteří budou získávat zkušenosti a v budoucnu by se mohli stát oporami mužstva. O tom všem, a nejen o tom, si můžete přečíst předsezónní rozhovor.

Trenére, na úvod se vraťme k minulé sezóně. Jak ji hodnotíte? Kladně nebo spíše záporně?
Sezóna byla kvůli tomu, co se stalo, dost zvláštní. Po sportovní stránce však převládají určitě pozitiva. Podařilo se nám znovu udržet v 1. lize, i když se nám začátek soutěže vůbec nepovedl a doháněli jsme to až do konce. To, že jsme byli prakticky celou sezonu pod tlakem, tak nás hodně psychicky posílilo. Podařilo se také do týmu zabudovat další mladé hráče z úspěšné juniorky U19. Na druhou stranu nám sezona ukázala i spoustu rezerv, na kterých musíme pracovat, abychom se neustále zlepšovali. Velké rezervy jsou hlavně v taktice, což bylo vidět na tom, že jsme obdrželi obrovské množství zbytečných branek.

Zmínil jste začleňování juniorů do A-týmu, budete v tom pokračovat i v nové sezóně? Můžete o některých říct, že jsou připraveni na to hrát pravidelně za první tým?
Pokračovat v tom určitě budeme. Naše dlouhodobá vize je vychovávat mladé futsalisty a mít tým složený z našich odchovanců. Tuto nastolenou cestu nehodláme měnit, naopak ještě více se na ni zaměříme. Zkušení odchovanci budou doplněni kluky, kteří vyšli tento rok z úspěšné juniorky. Většina z nich má zkušenosti z ligy už z minulého ročníku. Všichni jsou na ligu připraveni, jinak by v týmu nebyli. Mají sice velký potenciál, ale na druhou stranu, potenciál je jen základ. Je před nimi ještě dlouhá cesta a hodně práce na sobě, aby svůj potenciál rozvíjeli a něco ve futsale dokázali.

Vyzdvihl byste některého mladíka, který by se mohl zabydlet v prvních dvou ”čtyřkách”? Např. devatenáctiletý Lukáš Nečas odehrál minulou sezónu úctyhodných 17 zápasů…
Nerad bych vyzdvihoval nějakého jedince. Futsal je týmový sport a my chceme jako tým vystupovat a hrát. V tom je naše hlavní přednost. ”Neči” (L. Nečas) loni, ještě jako junior, naplno zapadl do A-týmu a díky svým výkonům se dostal i do reprezentace U21. Další mladí kluci by ho měli následovat. Zejména Martin Šanda, který díky odchodu brankaře Mareše bude mít příležitost dokázat, že může být již oporou v 1. lize. Ale i další mladíci však ukázali, že mají na to být v letošní sezoně důležitými členy našeho týmu.

Minulou sezónu byl váš cíl udržení se v nejvyšší soutěži, ale určitě jste měli trochu v hlavách i play-off. Jaké cíle jste si stanovili pro ročník 2020/21? Opět bude hlavní záchrana a vše navíc bude bonus?
Vrcholový sport děláte proto, abyste vyhrávali. Cílem tedy musí být získat titul. Buďme však realisté, k tomu máme po sportovní stránce zatím hodně daleko. Prvotní cíl musí být udržení soutěže i pro další ročník a to co nejdřív. Od toho se potom můžeme posouvat dál. Určitě bychom se letos chtěli opět podívat do play-off, protože to jsou zápasy, které hráčům dávají nejvíc a jsou mnohem více sledované než zápasy v základní části. Proto je to i velmi dobrá reklama pro celý klub a město.

Během léta odešlo několik opor, jak velkou ztrátou je pro vás odchod Vokouna, Mareše, Hrdiny atd.? Myslíte, že po nich zvládnete zalepit díry v kádru?
Samozřejmě je to ztráta velká. Všichni tito kluci jsou výborní hráči a byli lídři jak na hřišti tak v kabině. Určitě bude chvilku trvat než je dokážeme plnohodnotně nahradit, hráči musí do jejich výkonů dorůst. Na druhou stranu budeme letos vystupovat více týmově a proto budeme pro soupeře méně čitelní.

Zvládli jste přivézt i nové tváře. Z Jeriga přišel Kasýk, dále Nedostup z Moldávie, který v ČR zatím nehrál a minulý týden se zkompletoval přestup Hrdého. Jak jste spokojen s příchody? Mohl byste nám trochu popsat Kasýka s Nedostupem? Hrdého všichni známe…
Tým jsme doplnili mladými kluky, ale potřebovali jsme také hráče, který bude mít v lize již něco odehraného a přinese k mladým puškám také zkušenosti. Takového hráče jsme našli ve Zdeňkovi Kasýkovi, který má odehraných několik sezon v Interobalu Plzeň. Je to také hráč, který má dobré futsalové myšlení a měl by přinést také góly a asistence. Druhou posilou je Saša Nedostup, který s námi již celé jaro trénoval. To je velmi technický hráč, který se nebojí podržet míč, přejít jeden na jednoho a uklidnit tým. Věřím, že oba do týmu skvěle zapadnou a budou významnými posilami. Jsem rád, že se podařilo obnovit spolupráci také s Radkem Hrdým, který bude díky svým zkušenostem jedním z největších tahounů týmu a ukáže, že má na to se třeba i vrátit do reprezentačního výběru.

Přípravu, během které jste postoupili do celorepublikové části Poháru SFČR a odehráli tři ”přáteláky” se soupeři z ligy, máte již za sebou. Jak byste ji ohodnotil? Je někdo, kdo Vás překvapil svými výkony?
Letos byla příprava trošku jiná, protože pauza byla dost dlouhá. Museli jsme o to víc zapracovat na fyzické kondici a v prvních dvou zápasech bylo vidět, že jsme dlouhou dobu nehráli. I když výkon nebyl v prvních dvou pohárových utkáních optimální, tak jsem rád, že se podařilo vyhrát středočeský pohár a postoupit do celostátní části. Mimo pohárová utkání jsme přípravu naplánovali s nejlepšími českými týmy, abychom maximálně zapracovali na obrané činnosti, se kterou jsme v loňské sezoně měli dost problémy. Utkání splnila svůj účel, kluci se snaží hrát co si řekneme a je vidět, že se postupně zlepšujeme. Stále je však v čem se zlepšovat, abychom dokázali pravidelně hrát vyrovnaná utkání se silnými týmy.

Na vaše domácí zápasy chodí do haly většinou spousta diváků, ač má hala hodně omezené možnosti. Jak byste je pozval na sezónu 2020/21 a na co se mohou těšit?
A za to jsem hrozně rád. Sport děláte jak pro své potěšení tak hlavně pro diváky, aby to pro ně byla zábava. Na Mělník chodí dost diváků a tvoří výbornou kulisu. Ale byl bych obrovsky rád, kdyby chodili ještě ve větším množství a halu pokaždé zaplnili. To je pro hráče potom velká podpora a jejich výkony tím rostou. Budeme se snažit předvádět dobrý futsal, který bude přinášet hodně gólů a na hřišti bude opět spousta emocí jak je to v našich utkáních standardem. Proto ti co na naše utkání přijdou se rozhodně nebudou nudit.