Celých třicet sedm minut zápasu se dnes svěřencům Tomáše Neumanna nepodařilo ujmout vedení. Češi čelili dokonce dvoubrankovému náskoku svého soupeře, ale ke spokojenosti trenéra Neumanna stav utkání dokázali otočit. „To, že bude dnešní zápas hodně těžký, jsme rozhodně čekali, ale že to bude až takový boj, to jsme nepředpokládali. Bělorusům to dneska opravdu sedlo. Skvěle bránili a měli také nebezpečné brejky. Velmi dobře zakončovali a dařilo se jim proměnit skoro každou druhou šanci. Nám to zase klasicky nepadalo. Zase jsme trefovali hlavně tyče. Dneska to ale bylo hlavně o kolektivu. Náš tým má v sobě ohromnou sílu a dneska to na hřišti ukázal. Kluci dokázali otočit prakticky prohraný zápas a nyní jsme opět ve hře o první místo, o které si zahrajeme v posledním utkání s domácím Holandskem.“

Úplně první branku si už v 7. minutě připsal Savintsev, který poslal do vedení Bělorusko. Do konce první půle však dokázal srovnat na 1:1 Michal Mareš po úspěšné akci se svým bratrem Romanem a oba týmy tak odešli do šaten za stavu 1:1. Během druhé půle utkání se Češi dostali do dvoubrankové ztráty, ale český tým nepovolil a díky brance Seidlera a Rešetára srovnal na 3:3. Do konce utkání zbývalo více než deset minut.

Vítězných gól nakonec vstřelil nečekaně sám brankář Libor Gerčák. Nakopnutý míč poslal přes celé hřiště za záda překvapeného běloruského brankáře, který střelu pouze tečoval. „Není to Liborův první gól v reprezentaci, takhle to hrajeme už delší dobu. Branku si připsal Libor i v baráži proti Slovinsku. Dneska dostal tento úkol a navíc si odpracoval svoji chybu, ze které jsme inkasovali, takže zaplať pán bůh, že to tam padlo a nyní už se můžeme plně soustředit na poslední zápas,“ komentuje poslední a zároveň rozhodující branku Neumann.

V posledním duelu narazí naši reprezentanti na domácí Nizozemsko, se kterým již v minulosti několikrát prohráli a nyní mají shodně po šesti bodech. O přímém postupujícím se tak rozhodne v sobotu, kdy je na programu kvalifikační utkání Nizozemsko vs. ČR, která odstartuje přesně v 19:00.

Bělorusko x Česká republika 3:4 (1:1)
Česká republika: Gerčák – Janovský, M. Mareš, R. Mareš, Slováček – Záruba, Novotný, Frič, Belej, Seidler, Sláma, Rešetár, Cupák